لوستر

خرید لوستر و نکاتی که باید درباره آن بدانیم

خرید لوستر و نکاتی که باید درباره آن بدانیم

خرید لوستر برای اتاق خواب، اتاق کودک، آشپزخانه و… یکی از مواردی است که باید در طراحی دکوراسیون و چیدمان منزل به آن توجه شود. اتاق پذیرایی هم که دیگر جای خود دارد. لوسترها فقط برای نورانی کردن محیط نیستند، تنوع کاربرد و شکل آنها باعث شده که به یک عنصر تزئینی هم بدل شوند. در این مقاله به شما می‌گوییم که برای هر فضای منزل چه لوستری بخرید، در خرید به چه نکاتی توجه کنید و در انتخاب کردن لوستر مناسب حواستان به چه نکته‌هایی جمع باشد.

 

پرسش‌های کلیدی برای خرید لوستر چیست؟

فرقی نمی‌کند که به دنبال خرید لوستر برای اتاق پذیرایی هستید یا اتاق خواب، آشپزخانه، هال و…؛ در هر حال باید به پرسش‌های مهم زیر پاسخ بدهید:
سبک و مدل لوستر چگونه باشد؟

سبک و مدل لوستر یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. قبل از بررسی ابعاد فنی لوستر، مشخص کنید که سبک چیدمان منزلتان، سنتی است یا از چیدمان مدرن برای طراحی داخلی و دکوراسیون منزل لذت می‌برید. شاید هم برای اتاق پذیرایی و بخش‌های دیگر منزلتان تلفیقی از سبک مدرن و سنتی را می‌پسندید. در هر حال قبل از شروع فرایند خرید، باید تصمیم نهایی را برای سبک چیدمان گرفته باشید.
اندازه لوستر مناسب فضا چقدر است؟

فضایی کوچک به یک لوستر بزرگ نیاز ندارد. آویختن یک لوستر کوچک به سقف یک فضای بزرگ هم چندان جالب نیست. پس حواستان باشد که تناسب اندازه لوستر با محیط را در نظر داشته باشید. از ابعاد زیبایی‌شناختی هم که بگذریم، روشن کردن تعداد زیادی لامپ در زمانه‌ای که مدام شعار «لامپ اضافی خاموش» سر داده می‌شود اصلا کار درستی نیست. از طرف دیگر، نور کم هم برای اتاق‌های بزرگ، فضا را دلگیر می‌کند. اگر چشم‌ها را هم ضعیف نکند قطعا فضا را گرفته و دلگیر خواهد کرد.

برای اینکه بدانید چه لوستری و با چه ابعاد و اندازه‌ای برای منزلتان مناسب است، متر و معیاری کلی هم وجود دارد:

راه ساده برای تعیین اندازه لوستر این است که طول و عرض اتاق را بر حسب فوت (برای تبدیل متر به فوت ، متر را در ۳.۳ ضرب کنید) با هم جمع کنید. این عدد قطر لوستر شما بر حسب اینچ خواهد بود. برای مثال لوستر مناسب برای یک اتاق ۴ در۳ به این صورت محاسبه می‌شود. (هر اینچ برابر ۲.۵۴ سانتی‌متر است). اینچ ۲۳.۱=۳.۳×(۳+۴) که معادل تقریبی ۶۰ سانتی‌متر است.

این موارد هم به شما در تعیین سایز مناسب کمک می‌کند:

اگر اتاق شما کوچک‌تر از ۳در۳ متر است، عرض لوستر باید بین ۴۳ تا ۵۰ سانتی‌متر باشد.
اگر اتاق شما حدود ۴در۴ متر است، عرض لوستر باید حدود ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر باشد.
اگر اتاق شما حدود ۴.۵ در ۴.۵ متر است، عرض لوستر باید بین ۶۵ تا ۸۲ سانتی‌متر باشد.

در مورد ارتفاع لوستر هم کافی است ارتفاع اتاق را به ۴ و ۵ تقسیم کنید. مثلا اگر ارتفاع اتاق شما ۳ متر است یکبار آن را به چهار تقسیم کنید و یک بار به پنج. عدد اول ۷۵ سانتی‌متر است و عدد دوم ۶۰ سانتی‌متر. یعنی ارتفاع ایده‌آل لوستر برای اتاق شما بین ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر است.
سقف اتاق، بلند است یا کوتاه؟

قبل از انتخاب لوستر از خود بپرسید که سقف اتاق کوتاه است یا بلند. توجه به این موضوع باعث می‌شود که در صورت بلند بودن سقف مکان مورد نظر به سراغ لوسترهای بلند و چند شاخه بروید. سقف‌های بلند، دست شما را برای انتخاب لوستر باز می‌گذارند؛ لوسترهای بلند و ریسه‌ای از جمله انتخاب‌هایی است که پیش رویتان قرار دارد. اما اگر سقف اتاق کوتاه باشد، چنین لوسترهایی هم نمای نامناسبی پیدا می‌کنند و هم برای تردد افراد قدبلند مشکلاتی به وجود می‌آورند. اگر قدبلند هم نباشید باز هم امکان برخورد اشیای مختلف با سقف و ایجاد حادثه در چنین شرایطی بیشتر می‌شود. لوسترهای سقفی یعنی همان لوسترهایی که به سقف می‌چسبند و بلندی یا شاخه‌های متعدد ندارد بهترین گزینه برای سقف‌های کوتاه هستند.
رنگ لوستر را از چه طیفی انتخاب کنم؟

رنگ لوستر را از چه طیفی انتخاب کنم؟

لوستر از آن دسته لوازمی نیست که مدام برای تنوع عوض شود. پس بهتر است در انتخاب رنگ آن به سراغ گزینه‌هایی بروید که با رنگ‌های مختلف به خوبی هماهنگ می‌شوند. مثلا شاید شما در طی چند سال، پرده‌ها، کوسن، رومبلی و… را عوض کنید اما امکان اینکه فکرتان به سراغ تعویض لوستر بیفتد خیلی کم است. پس بهتر است رنگی را برای لوسترتان انتخاب کنید که به سادگی با عموم طیف‌های رنگی هماهنگ و چشم‌نواز می‌شود.
هدف از خرید لوستر چیست؟

دلتان می‌خواهد خانه‌تان نورباران شود؟ عاشق نور زیادید و در تاریکی دلتان می‌گیرد؟ (به شما پیشنهاد می‌کنیم نور کم غیرسقفی یعنی آباژور را حتما یک بار امتحان کنید تا ببینید نور زیاد آنقدرها هم که فکر می‌کنید پدیده جذابی نیست!)

یا خیلی هم اهل نورانی کردن فضا نیستید اما فکر می‌کنید لوستر اساسا پدیده زیبایی است و در خانه حتما وجودش لازم است؟ اگر نور برایتان مهم است پس به این فکر کنید که لوستری با چند شاخه، نور کافی فضایتان را تامین خواهد کرد. اگر هم دلتان یک لوستر زیبا و چشم‌نواز می‌خواهد حتما به این فکر کنید که برای سبک دکوراسیون خانه‌تان کدام مدل مناسب‌تر است.
چه تعداد لوستر نیاز است؟

انتخاب تعداد لوسترها هم به اندازه فضا بستگی دارد. برای مثال، اتاقی بزرگ و سالنی وسیع به چند عدد لوستر نیاز پیدا می‌کند. البته بحث سلیقه هم در این‌جا شرط است. برای مثال، برخی ترجیح می‌دهند برای فضایی بزرگ، یک لوستر بزرگ و تجملی در مرکز سقف استفاده کنند و برخی دیگر هم ترجیح می دهند که از چند لوستر کوچک‌تر در نقاط مختلف بهره ببرند. برای تزئین اوپِن آشپزخانه یا به طور کلی، قسمت‌هایی از خانه که چند عدد لوستر کوچک در کنار هم، هارمونی و ترکیب زیبایی ایجاد می‌کند هم بحث بزرگی و کوچکی فضا تا حدی کنار گذاشته می‌شود. دراین‌باره در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.
لامپ‌های لوستر باید چطور باشند؟

لامپ‌های لوستر نباید مدل خیلی عجیب و غریبی داشته باشند. در این صورت اگر یکی از آنها آسیب ببیند، تهیه نمونه آن سخت می‌شود و جای خالی لامپ مانند دندانی که افتاده باشد، ظاهر لوستر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این هم ایده بدی نیست که در انتخاب نوع لامپ لوستر ترکیبی از لامپ‌های آفتابی و مهتابی را در نظر داشته باشید. می‌گویند تلفیق نور زرد و سفید در یک فضا، روشنایی مناسب‌تری ایجاد می‌کند. در صورتی‌که بیشتر جنبه تزئینی لوستر برایتان اهمیت دارد، انتخاب لوستری با تعداد لامپ‌های کمتر هم منطقی است. بسیاری از خانه‌ها دارای چراغ‌های هالوژنی هستند که در سقف کار گذاشته شده و در نتیجه خلأ نور و روشنایی را به کمک لوستر رفع نمی‌کنند.
نورپردازی لوستر چگونه باشد؟

نکاتی که باید درباره انتخاب و خرید لوستر بدانیم

توجه به شیوه نورپردازی لوستر تا حد زیادی مکمل بخش قبلی یعنی انتخاب لوستری با تعداد لامپ‌های مناسب است. گاهی‌اوقات، انتخاب تعداد و نوع لامپ‌های نامناسب باعث می‌شود دکوراسیون منزل به خوبی جلوه نکند و رنگ‌های به کار رفته در محیط، آن‌طور که باید و شاید به نظر نرسند. هدف دیگر نورپردازی، روشن کردن یک فضا برای راه رفتن یا روشن کردن اتاق نشیمن یا مطالعه در یک اتاق است. گاهی هم با نورپردازی به دنبال تأکید بیشتر بر یک تابلو یا مجسمه یا وسیله تزئینی هستیم. حواستان باشد که می‌توانید از ترکیب نورهای هالوژن، دیوارکوب‌ها، آباژورها و لوستر فضایی خلق کنید که به وسایل موجود در خانه ابعادی زیباتر می‌دهند.
شکل قرار گرفتن لامپ‌های لوستر چگونه باشد؟

از تعداد که بگذریم، فُرم لامپ‌های هر لوستر هم در نورپردازی تاثیر زیادی دارد. بعضی لوسترها دارای لامپ‌هایی هستند که رو به بالا و به طرف سقف قرار می‌گیرند. در این مدل از لوستر، نور به سمت سقف قرار می‌گیرد و سقف روشن‌ می‌شود. برخی از لوسترها هم دارای لامپ‌هایی به طرف پایین هستند و نور را به سمت اشیای زیر سقف و اثاثیه می‌پاشند. لوسترهای سقفی هم که بیشتر برای خانه‌هایی با سقف کوتاه در نظر گرفته می‌شوند، نور را بیشتر به سمت دیوارها معطوف می‌کنند. حباب داشتن یا نداشتن لوستر هم در پخش نور تأثیر دارد. در نتیجه وقتی می‌خواهید یک لوستر شیک، زیبا و دلربا تهیه کنید حتما به فرم قرار گرفتن لامپ‌ها هم دقت داشته باشید تا به اهدافی که در نورپردازی دارید حتما برسید. تنظیم نور لوستر هم موضوع بسیار مهمی است.

بنا به اینکه چه نوع از نورپردازی را برای محیط می‌پسندید، شیوه کنترل میزان نور هم بسیار مهم خواهد بود. مثلا بعضی از لوسترها مجهز به کنترل‌هایی هستند که شدت نور را کم و زیاد می‌کند یا کلیدهای دیمر می‌تواند تا حدی کنترل شدت نور را بر عهده بگیرد.

نصب و نظافت لوستر مورد نظر سخت است یا آسان؟

شاید به نظرتان این پرسش برای خرید لوستر بی‌معنی باشد. مثلا با خود می‌گویید که لوستر نصب کردن هر چقدر هم که دشوار باشد، یک بار انجام می‌شود و دیگر تا تغییر منزل و…، نیازی به آن نیست. شاید حق با شما باشد اما هر چقدر نصب آسا‌ن‌تر باشد احتمال وقوع خطر حین این کار هم کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر نصب آسان، نظافت لوستر هم نکته مهمی است که باید در نظر داشته باشید. اگر ساختار لامپ‌ها و … در لوستر، عجیب و غریب باشد و امکان تمیز کردن بخش‌های مختلف آن فراهم نباشد، بعد از مدتی گرد و خاک زیادی به خود جذب می‌کند و روی میزان پخش روشنایی هم اثرات منفی می‌گذارد. پس حتما لوستری انتخاب کنید که ساختار ساده آن به شما اجازه تمیز کردن به‌صورت بی‌دردسر و بی‌خطر را بدهد. همچنین لوسترهای کریستالی همان‌قدر که زیبا و چشم‌نوازند به همان میزان هم تمیز کردن و گرد‌گیری‌شان همت می‌خواهد.

در نصب لوستر باید به موضوع ایمنی توجه کنید. به جز موضوعات مرتبط با برق، استحکام کابلی که به سقف می‌آویزید هم مهم است. کابلی که با آن لوستر را به سقف می‌آویزید باید به اندازه کافی محکم باشد.
قیمت مورد نظرتان برای خرید لوستر در چه بازه‌ای شناور است؟

یکی از مهم‌ترین فیلترهایی که می‌تواند به آسان‌تر شدن خریدتان کمک کند، دانستن طیف و بازه قیمت است. تعیین بازه‌ای مناسب از قیمت و در نظر گرفتن بودجه‌ای که در جیب مبارکتان دارید به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های خود را محدود کنید و از سردرگمی و گیج شدن دور شوید. گستره قیمت لوسترهای موجود در بازار بسیار متنوع است و در هر بازه قیمتی می‌توانید انتخاب‌های متفاوتی داشته باشید. فروشگاه‌های اینترنتی هم در زمینه ارائه اجناس، با آپشن فیلتر قیمت به شما کمک زیادی در انتخاب لوستر مناسب می‌کنند.

خرید لوستر برای هر بخش از خانه چگونه است؟

خرید لوستر برای هر یک از بخش‌های خانه، اصول و نکات خاصی دارد. یک لوستر بزرگ با لامپ‌های فراوان اصلا گزینه مناسبی برای یک اتاق خواب نیست. یک لوستر تک‌لامپی در مرکزیت یک سقف بلند هم خنده‌دار خواهد شد. برای خرید لوستر مناسب برای هر قسمت از منزل باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

خرید لوستر برای اتاق پذیرایی

گزینه‌های مختلفی برای انتخاب لوستر اتاق پذیرایی وجود دارند. برای مثال، لوسترهای اتاق پذیرایی می‌توانند از میان سبک‌ها و مدل‌های زیر انتخاب شوند:

لوستر مدل لاله:

این نوع از لوسترها مناسب فضاهایی با دکوراسیون سنتی هستند. روی لاله‌ها معمولا طرح‌هایی با دست کشیده شده و همین طراحی‌ها در پخش نور هم تاثیر فوق‌العاده‌ای می‌گذارند. لوسترهای لاله‌ای معمولا وزن زیاد و ابعاد حجیمی دارند. قیمت این سبک از لوسترها معمولا از طیف متوسط رو به بالا تا زیاد تعریف می‌شود. لوسترهای لاله در جنس‌های مختلفی مثل: برنزی، برنجی، نقره یا آب‌طلا ساخته می‌شود.

لوستر مدل کریستالی:

لوسترهای کریستالی برای خانه‌هایی با دکوراسیون کلاسیک مناسب هستند. این لوسترها هم مانند لاله‌ها بزرگ و سنگینند و به درد سقف‌هایی بلند و فضاهای بزرگ می‌خورند. کریستال‌ها در انعکاس درخشان نور اثر مثبتی دارند اما اگر گرد و غبار روی آنها بنشیند و تمیز نباشند یا کریستال به کار رفته در ساخت لوستر، قلابی و نامرغوب باشد، نور منعکس‌شده کدر خواهد بود.

لوسترها شِید یا کلاهک‌دار:

لوسترهای شیددار یا لوسترهایی که هر شاخه از لامپ آن را کلاهکی مانند شید یک عدد آباژور کوچک در آغوش گرفته است، بیشتر مناسب کلاسیک پسندانند. این سبک از لوسترها که نور را تلطیف می‌کنند و از پخش نور به صورت مستقیم جلوگیری به عمل می‌آورند، واقعا زیبا و چشم‌نوازند. اگر دوست دارید به سراغ این دست از لوسترها بروید اما از طرفی نور زیاد را بیشتر می‌پسندید، باید حواستان باشد که در نورپردازی از مکمل‌هایی مانند هالوژن و دیوارکوب و… هم استفاده کنید تا فقدان نور مستقیم این لوسترها جبران شود.

 خرید لوستر برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن معمولا فضایی است که از آن نسبت به فضاهای دیگر منزل بیشتر استفاده می‌شود؛ تماشای تلویزیون، مطالعه، دور هم نشستن و گپ زدن و … معمولا در این بخش از خانه صورت می‌گیرد. تلفیق نور لوستر، دیوارکوب و آباژور در اتاق نشیمن می‌تواند به تناسب نورپردازی و زیباتر شدن فضای این قسمت از خانه کمک کند.

لوسترهای کروی و توپی :

لوسترهایی که به شکل کره یا احجام هندسی دیگر ساخته می‌شوند به فضا حالت مدرنی می‌دهند و آن را جذاب‌تر می‌کنند. تنوع لوسترهایی که به شکل‌های هندسی ساخته می‌شوند بسیار زیاد است و باید بنا به ارتفاع سقف، میزان نور دلخواه و نکاتی که در قسمت‌های قبلی عنوان شد از میان مدل‌های مختلف، گزینه مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید.

لوسترهای فانتزی:

برای اتاق نشیمن و هال که حالت غیررسمی‌تری دارد، استفاده از طرح‌های فانتزی هم ایده خوبی خواهد بود. تنوع طرح‌های فانتزی برای انتخاب لوستر اتاق نشیمن بسیار زیاد است. لوستر‌هایی که دارای شیدهای چندشاخه هستند، میله‌هایی که روی آنها لامپ‌های مختلف تعبیه شده و انواع مختلفی از ایده‌های فانتزی طراحان خلاق می‌تواند به زیبایی، اتاق نشیمن را برایتان جذاب و دوست‌داشتنی کند. یادتان نرود رنگ در انتخاب لوستر هال و نشیمن نکته مهمی است و باید تناسب رنگ‌های مکمل یا متضاد را برای فضایتان در نظر بگیرید.

اگر فضای پذیرایی و هالتان از هم جدا نیست و دیواری بین این دو فضا وجود ندارد، مهم است که بین لوستر هال و پذیرایی‌تان تناسب برقرار کنید. اینکه هر دو جفت باشند قاعدتا انتخاب هوشمندانه‌تری است.

خرید لوستر برای آشپزخانه

آشپزخانه و قسمت میز غذاخوری را یک واحد مشترک در نظر می‌گیریم. در فضای آشپزخانه و میز غذاخوری، استفاده از لوستر بیشتر برای معطوف کردن نور به نقطه‌ای خاص است. پس نکاتی که باید در نظر داشته باشید، از این قرار خواهد بود:

لوسترهای آویزی:

لوسترهای آویزی برای نصب در آشپزخانه، بالای میز آن یا در مرکزیت سقف انتخاب خوبی است. در بالای میز غذاخوری یا سطح اوپن هم می‌توان از لوسترهای آویز استفاده کرد. این سبک از لوسترها باعث متمرکز کردن نور روی میز، اوپن و میز غذاخوری می‌شوند و جلوه زیبایی پیدا می‌کنند. برای قسمت میز غذاخوری می‌توانید از چند لوستر آویزی کوچک که با فاصله کمی از میز آویزان هستند، بهره ببرید. چند لوستر آویزی کوچک بالای اوپن یا جزیره آشپزخانه هم می‌تواند شکل و شمایل شیک و جذابی به فضا بدهد. اگر لوسترهای آویزی که برای این قسمت‌ها انتخاب می‌کنید، ویژگی کوتاه و بلند شدن داشته باشند، خیلی خیلی بهتر خواهد بود. در این صورت به انتخاب خود و بنا به ارتفاع سقف می‌توانید، لوستر را به حالت کوتاه‌تر یا بلندتر دربیاورید.

لوسترهایی با حباب‌های سرپایین:

همان‌طور که در بخش قبل هم گفتیم، لوسترهایی که حباب سرپایین دارند برای آشپزخانه و میزغذاخوری مناسب‌تر هستند زیرا نور را به سمت سوژه که غذای روی میز غذاخوری یا میز آشپزخانه است، متمرکز می‌کنند. اگر ویترین یا کابینت‌های شیشه‌ای هم دارید، استفاده از لامپ‌های رنگی داخل کابینت و ویترین، نمای خوبی به محیط خواهد داد. ترکیب هالوژن‌ها با لوسترهای آویز در آشپزخانه و فضای اوپن و میز غذاخوری هم بسیار چشم‌نواز می‌شود. شک نکنید!

خرید لوستر برای اتاق خواب

اتاق خواب برای استراحت، آماده شدن، آرایش کردن، مطالعه و… استفاده می‌شود. پس نباید نوری که در آن وجود دارد، خیلی زیاد و مستقیم در فضا پخش شود. در اتاق خواب‌ها معمولا آینه هم پیدا می‌شود. پس یک نیروی کمکی فوق‌العاده برای نورپردازی در خدمت شما قرار دارد. باید لوستر و لامپ‌هایی برای اتاق خواب انتخاب کنید که با انعکاس در آینه، فضا را روشن و دلباز جلوه می‌دهند.

لوسترهایی با حباب و کلاهک سربالا:

اگر اتاق خوابتان دقیقا با نامش هماهنگی دارد و فقط برای خوابیدن و استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهتر است از لوسترهایی با حباب یا کلاهک سربالا استفاده کنید تا تمرکز نور بیشتر روی سقف باشد و نور مستقیم و شدید روی تخت نیافتد. در این صورت برای مطالعه شبانه می‌توانید از آباژور یا دیوارکوب‌ها استفاده کنید و برای رفع کمبود نور در هنگام حاضر شدن یا آرایش کردن هم از هالوژن‌ها و نورهایی که در بالای میز آرایش نصب می‌شود، استفاده کنید.

لوسترهایی با حباب و کلاهک سرپایین:

اگر اتاق خوابتان صرفا برای خوابیدن نیست و برای کار کردن و درس خواندن و… هم از آن استفاده می‌کنید، بهتر است لوسترهایی با حباب و کلاهک سرپایین خریداری کنید. در این صورت، نور کافی در اختیار خواهید داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.